Sörpremier, söregyetem? Apropók kérdése, és mindig történhet valami! Lássuk az újdonságokat a Szent András Sörfőzde és a frissen egy éves budapesti Ogre Bácsi söröző háza tájáról, 2017 korai karácsonyi sörét, az Esthajnal’17-et, egyúttal a sörtematikájú népnevelés eddigi legpéldásabb formáját!
Nemrég múlt egy éves az Ogre Bácsi, a békésszentandrási Szent András Sörfőzde budapesti márkasörözője. Nekem is jelentős állomás, mert az első olyan kocsma, aminek a megnyitóján már aktívan blogoló Kocsmaturistaként vettem részt. Egy cím, amit több vendéglátóhely már nem bitorolhat tőlem. Azóta is figyelem életútját. Úgy látom, hogy masszívan beépült Budapest vendéglátásába, alapvetés lett a maga nemében, és akármikor lementem – mindenféle esemény nélkül is – jó hangulat, kellemesen feltelt vendégtér és szemnek jól eső közönségi változatosság jellemezte. Külföldi bejegyzésekben emelem ki gyakran, ha sokféle embert látok egy helyen. Ez itt is aktív sajátosság és szimpatikus iránya is a magyar kocsmakultúra fejlődésének. Egyesével üdvözlöm minden követét.
Ogre Bácsi Söregyetem
Az Ogre Bácsi szerencsére nemcsak felült egy sörmárka már kivívott népszerűségére, hanem mindenhez hozzátesz. A kiinduló koncepcióban már belső üdvrivalgással szimpatikus békési kolbásztál és a város egyik legjobb sör-ropija, a békési perec szerencsére csak a kezdet volt. Korábban is szerveztek sörtémájú előadásokat, de idén egy ellenállhatatlan keretet, saját profilt adtak nekik, az Ogre Bácsi Söregyetemét (OBS).
Mivel a sör világa különösen sok érdekességet tartalmazhat, még a teljesen laikus embernek is (régen én gondoltam volna legkevésbé), több oldalról lehet hatásosan, megdöbbentően vagy véleményformálóan megközelíteni. Az Ogre Bácsi Söregyetemének formájában a sörvilágban jártas, különböző háttér-történetű és specializálódású előadók bombázzák a közönséget tudással és különlegességekkel. Eddig pódiumra állt: Katona Csaba, sörtörténész (több róla ITT),
Német Anti, bravúros portfoliójú sörfőző (Hedon Sörfőzde, MONYO Brewing Co., Hatvany Lajos Serfőzde)
és Bukovinszky László, a Szent András sörfőzde egyik tulajdonosa:
Még várható „Maláta” Kovács Gábor, évtizedes söríró és Utassy Roland, a Beerfoot Sörfőzdétől és a kocsma névadója, maga Ogre is, legendás „Vári nővérével”, Kővári Gergellyel kiegészítve . A témák pedig érdekesek és hasznosak voltak, „mi kerül ezen a pohár kézműves sörön 790 Ft-ba” vagy a sörfőzés története, az amerikai sörforradalom és annak hatása pl. a magyar sörforradalomra. November 29-től két hetente várható a folytatás szerdánként.
A program arculata és részletgazdagsága külön megfogott. Van benne játékosság, amire az Ogrektor szójáték csak egy példa. Ráadásul leckefüzetet, tollat és pofás indexet osztottak az elején. A részvételt alá kell íratni az előadóval. Színvonalas, tartalmas, úgy ahogy van. Nem is csoda, hogy mindig telt házzal működik, és már az állóhelyek is megtelnek. Nem árt időben érkezni. Sajnálom, hogy egyszer vége lesz. Remélem, utána is kitalálnak valami jót.
Esthajnal ’17 bemutató
Sokféle söre van Szent Andrásnak, és az állandó márkákon kívül visszatérő idénysörök is. Az Esthajnal megtoldva az aktuális évszámmal már ötödik éve mindig karácsony előtt jön ki. Idén megjelent a ’17-es számú, kicsit korábban, mint eddig. Mellébeszéd nélkül, teljes testhosszal felvállalt kereskedelmi, logisztikai okai voltak ennek, hogy a kiskereskedelmi láncon is időben végigérve eljuthasson mindenhova.
Mivel Száraz Novemberben vettem részt a bemutatón (egy hónap alkohol nélkül – ITT a háttértörténet), csak az orromat vittem csatába. Tudni kell, hogy az Esthajnal mindig egy karácsonyi meglepetés, mert évről évre mással ízesítik. Idén egy teás porter (angol eredetű barna sör) kerülhet a fa alá (akár díszdobozban). A teás sör megosztó tényező. Van aki már tudhatja magáról, hogy nagyobb eséllyel szereti vagy nem, és mérlegelhet ez szerint. Én általában nem szeretem különösebben, még a nagyközönség által nagyon felkapottakat tételeket sem, de ez sem állít meg a kísérletezésben és az esélyadásban. Decemberben tiszta lappal meg fogom kóstolni. Másik jó alap, hogy a tavalyi, extrémen hangzó mentolos, „after eight-es” direkt ízlett. Aki meg még nem ismeri a saját reakcióját a teás sörre, az az Esthajnal’17-tel is kísérletezhet. A felhasznált adalékok earl grey tea és bergamott narancs.
Amiről már most is szólhatok, hogy itt is kiemelem az eseménytálalás gondosságát. Szent Andrásék „Csináld magad” receptkönyvvel jöttek ki a söreik mellé karácsonyra, ahol több tételhez ajánlanak egy harmonizáló ételt. Oké-oké, nyilván jó marketing is, de egy szimpatikus vevőközönség-ápolás is egyúttal. A premieren az egyik kombinációt meg is lehetett kóstolni, természetesen az Esthajnalhoz járó pohárkrémet, amit Szent Andrásék állítólag önkezűleg készítettek el. Nem édesszájúként is repetáztam. Talán a Száraz november tette…
Nagyon bízom benne, hogy egy év múlva, a második szülinap után is ilyen lelkesen fogok nyilatkozni az Ogre bácsiról és hozadékairól.
Ha addig is rendszeresen olvasnátok budapesti, magyarországi és európai kocsmákról és környezetükről, kedveljétek és kövessétek a Kocsmaturista Facebook oldalát!
TÉRKÉPEN AZ OGRE BÁCSI IS:
Korábbi írás az Ogre bácsi nyitásáról:
Apu, hogy megy be az a nagy Ogre a kocsma barlangjába? – KOCSMANYITÁS: Ogre bácsi, Budapest
Itt pedig a húsvéti sörről és a tavaszi előadásokról: