Megint jól beFŰTÖTT a HÁZ, engem is. A haladó szellemű nógrádi sörfőzde meghívására ugyanis egy tényleg izgalmas sörvacsorán vettem részt a budapesti belvárosban, az amerikásan villózó Sophie&Ben Bistroban. Aláfestő zene: Katona Csaba történész sör-stand up-ja. Elmesélem, milyen volt, mert várható még ilyen és hátha kedvet kaptok. A termékmegjelenítés vádját állom.
Ti mit képzeltek el, ha azt halljátok, hogy sörvacsora? Én fehér abroszt, kést-villát, kihúzott gerincet és a tányéron a Kör közepén állok-ot éneklő apró falatkát, aki rimánkodik, hogy ne túl sok sört tölts majd rá, mert ő azt aztán fel nem szívja. Azzal sincs baj, ha épp azt kívánod. No de ezzel szemben biztosan soká idéztem volna meg lelki szemeim előtt egy négy hamburgeres-négy sörös megalomán dőzsölést. Pedig erről lett szó.
A sör és a burger nem egy formabontó párosítás, de amikor minőségi sörökhöz velük tudatosan harmonizáló ínyenc burgereket hoznak ki, az valami más!
Nézzük meg, hogy kik is hozták össze ezt a teltházas első alkalmat, az Aranyérmes Sörvacsorát.
A szereplők: Sophie & Ben & Sörök & Mozdonyok & Burgerek & Sörtörténész
1. FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE
A rétsági FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE már régi ismerősömnek számít, írtam először róluk, majd őket érintő kocsmai eseményekről. (ITT és ITT és ITT olvashatók)
A régi cikkekre nem kattintók kedvéért összefoglalom a FÜTŐHÁZ SÖRFŐZDE hátterét: Nógrád megyei családi kisüzemről van szó egy 2700-as lélekszámú településen. A családi házukhoz egyszercsak hozzánövesztettek egy figyelemfelkeltően SÖRVÁRÓTEREMként felcímkézett épületnyúlványt, ami azóta sokakat mozgat meg. Ebben a látványsörfőzdében készülnek ugyanis a neves „mozdonyos sörök”. A sörfőző, Hava István édesapja mozdonyvezető volt, és megalapozta fia szeretetét a vasút iránt. István pedig az ő fia, Dani szeretetét a sörfőzést iránt. Együtt operálnak egy kis csapatban és viszonylag kisebb mennyiségben prémium felsőerjesztésű söröket állítanak elő. A választékuk három állandó és egy-egy szezonálisan egymást váltó negyedik és ötödik tételből áll (stout, IPA, belga erős sör, summer ale és búza). Mindegyik egy-egy mozdonyról lett elnevezve.
Még csak két éve működnek, de büszke fordulat rövid történelmükben, hogy ikonikusan egy évesen és egy naposan Dublinban aranyérmet hoztak el a Dublin Craft Beer Cup 2017-es versenyéről. Pont a Guinness hazájában pont egy stout sörrel. Évtizedeket áthidaló kapcsolódás, hogy névadó mozdonya pedig szépségversenyt nyert a magyar mozdony szépségversenyen 1954-ben: a 327-139. Ennek volt István édesapja a mozdonyvezetője.
Az M63 BULLDOG Belgian Golden Strongot (<az erős belga) pedig az amerikai Lexingtonban díjazták aranyéremmel. Innét jön tehát a taglalt esemény neve. Több, mint egy éve követem a karrierjüket és jó tanújának lenni, hogy Istvánéknak csak több és több személyes története lesz a söreikkel az idő haladtával. Nem csak egy jó alaptörténet, hanem folyamatos részvétele által folytatólagos, fordulatos eseménysor.
A teljes téli szortimentjüket lehetett végigkóstolni előkelő hamburgeres társaságban a sörvacsorán.
2. Sophie&Ben Bistro
A valamikori már szintén népszerű Varieté Bistro következő szintugrása ők. Emlékszem ott is milyen elégedettséggel burkoltam pár éve. Már három és fél éve működnek a Gozsdu udvar közelében, nyugis mellékutcában. A Sophie és Ben egy elegáns bisztró, egyértelműen inkább étterem, mint kocsma, de azért bárszékekről is gondoskodtak és az italválasztékuk is kiterjedt. Állandó jelleggel kaphatók például a FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE sörei is, de vannak pl. csak számukra palackozott boraik is.
Leginkább a hamburgereikről és a tépett húsos (Pulled Pork) szendvicseikről nevezetesek. A kérdésemre válaszul a közönségkedvencként a New York Burgert említették. Egy ideje már terveznek programokat is rendszeresíteni házon belül és a kertverziós budai egységükben (Sophie & Ben Garden), de az Aranyérmes Sörvacsora jelentette a nyitányt.
Vagányabb, amerikai megjelenése ellenére meghitt, akár romantikus és családbarát hely játszósarokkal. Ha lehet következtetni a sörvacsora kínálatából, akkor kimondható, hogy a konyhán is briliánsak. Én biztos megkérdezném, kicsoda Sophie és Ben: a tulajdonosok, két jóbarát gyerekei, akik egy óra különbséggel egy helyen születettek.
KATONA CSABA, a sörtörténész
A harmadik tagja a rögtönzött (élmény)együttesnek Katona Csaba, MTA történész. Egyéb nagybecsű munkásságán túl sörtörténeti előadásai körbejárták az országot színpadokon, kocsmákban, rádióadásokban. Szórakoztat és informál.
Én annyiszor hallgattam már őt, hogy jópár csattanót kívülről tudok, mégis mindig hallok újat, hiszen az ő tudása és szemszöge is csak gazdagszik az idővel. Hava Istvánnal duóban vezették és kommentálták az eseményeket, viccesen, kontrázva, akár egymást ugratva. Az aktuális előadás fontos vezérfonala volt a sör rangjának elemelkedése.
Miért a sör? Miért most?
Katona Csaba összefoglalta, hogy a sör igenis menő polgári ital volt az Osztrák-Magyar Monarchia idején és a két világháború között is, majd a szocializmus hiánygazdaságában, az olcsó és nagy mennyiségű ital iránti keresletet kiszolgálva a minősége és ezáltal a megítélése jelentősen leromlott. Azóta sem volt a magyar sör ilyen magasan, mint most. Rengeteg tényező utal erre, egyre gigászibb gasztronómiai létesítmények épülnek a sör köré, egyre több a rendezvény kocsmafalakon belül és szabadtereken is, és illeszkedő elemként eljutottunk a sörvacsorák újabb keletű úri hóbortjához.
Hogy fest egy ilyen sörvacsora?
Komplex élmény. Eszel-iszol-művelődsz-szórakozol. Jót, jól! Először a söröket hozzák ki és rögvest meghallhatod, hogy mit is iszol. Ha ez hasonló tapasztalat híján még unalmasnak hangzik, melléteszem: NEM AZ! Mire érdemes extrán odafigyelni, miközben élvezed az ízét? Mik az érdekességek az előállításánál? Milyen városi legendák, történeti érdekességek tapadnak az adott sörhöz eredetének történelmi korától kezdve? Az utóbbiakból a sörvilág gazdagabb, mint hihetnénk.
Aztán jön a hamburger és mindenki elhallgat egy időre, és evésre használja minden érzékszervét. A következő fogással kezdődik mindez elölről. Nyilván ezek a hamburgerek sem akkorák, mint egy emberevő Pac-Man egy rendszerváltáskori büfékocsiból, de nem is kicsik. A második fogás előtt még azért drukkoltam, hogy Csaba csak beszéljen röviden, annyira várom már a következőt. A harmadik előtt viszont már azért, hogy mondja el az egész középkort, nagyon lassan, mert ha még órákig itt ülünk, akkor a reggeli kakaskukorékoláshoz talán már belém fér a következő zsákmány.
Egy sörvacsora egy műsor. Itt senki ne akarjon ismerkedni, randizni, kapcsolatot elmélyíteni, kibékülni, üzletet kötni. Itt figyelsz. Ki van bekkelve a várakozási idő. A lényeg, hogy cseppet sem feszengős, jó hangulatú, a témában teljesen kezdőknek is élvezhető két órás élmény. Kiemelkedő és változatos gasztronómiai dagonyázás és szórakoztató kultúra ér össze. Ha lesz még ilyen, ajánlom közelebb lépni hozzá.
A legnagyobb ágyú a végére, szinte desszertnek, fánk tésztás burger – O my nuts
Ez a bejegyzés a FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE invitálására készült.
(Nem kiabálok, amikor csupa nagybetűvel írom a nevüket. Így írják!)
További képek a FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE Facebook oldalán:
Sophie & Ben Facebook oldal: https://www.facebook.com/sophiebenbistro/
Ha pedig budapesti, magyarországi és európai kocsmatúrával egybekötött városfelfedezések, kocsma-élet és kocsmakultúra, kocsmakaja kultúra beszámolóit olvasnátok rendszeresen, akkor a Kocsmaturista Facebook oldala itt követhető: www.facebook.com/kocsmaturista
A kapcsolódó Facebook csoporthoz itt lehet csatlakozni: www.facebook.com/groups/kocsmaturista
Folyamatosan várom az ötleteket, javaslatokat a meglátogatásra érdemes kocsmákról, izgalmas kocsmaélettel rendelkező városokról, környékekről vagy arról, hogy ti miről olvasnátok szívesen! Írjatok a kocsmaturista@kocsmaturista.hu-ra!
Korábbi FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE cikkek a Kocsmaturistán:
Kisvonat, sörös vonat valahol megáll… – Sörcsapra érkeztek a FŰTŐHÁZ SÖRFŐZDE sörei
Katona Csaba másik eseményen: